سپس ماشین انتظامی شناسایی قاچاقچی قاچاقچیان

سپس: ماشین انتظامی شناسایی قاچاقچی قاچاقچیان سوخت قاچاق قاچاق کالا استان گیلان کالای قاچاق کارت شناسایی گوشی های قاچاق

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی «آویشن» منجی محیط زیست می‌شود

نتایج تحقیقات پژوهشگران جهاددانشگاهی زابل تأثیر شگفت‌آور «آویشن» را بر پاکسازی محیط زیست نشان می‌دهد.

«آویشن» منجی محیط زیست می‌شود

«آویشن» منجی محیط زیست می شود

عبارات مهم : آلودگی

نتایج تحقیقات پژوهشگران جهاددانشگاهی زابل تأثیر شگفت آور «آویشن» را بر پاکسازی محیط زیست نشان می دهد.

به گزارش سیناپرس، طبق نتیجه های منتشرشده این تحقیقات در مجله معتبر Ecology, Environment and Conservation، آویشن که در طب سنتی ما یک درمان گر همه فن حریف آشنا می شود، حالا توانایی منحصربه فرد خود را در «گیاه پالایی» نشان داده است.

«آویشن» منجی محیط زیست می‌شود

گیاه پالایی چیست؟

اگر خواننده اخبار علمی و نتیجه های تحقیقات پژوهشگران باشید، نام گیاه پالایی را شنیده اید، یک روش نوین دوست دار محیط زیست که از چند دهه پیش تاکنون، با کمک گیاهان، از آلودگی های آب، خاک و هوا کاسته است.

گیاه پالایی یکی از ارزان ترین و پاک ترین روش های مورد استفاده در دنیاست و تاکنون گیاه های بسیاری مانند خردل هندی، بید، آفتابگردان، ماش، جو و ذرت جهت آن معرفی شده است اند. این گیاه های توانایی جذب فلزاتی مانند سرب، روی، مس و کادمیوم را دارند و علم ژنتیک نیز با عوض کردن و جنبش شاخصه های گونه های متفاوت گیاهی، تحمل آنها را نسبت به فلزات آلاینده محیط، افزوده است.

نتایج تحقیقات پژوهشگران جهاددانشگاهی زابل تأثیر شگفت‌آور «آویشن» را بر پاکسازی محیط زیست نشان می‌دهد.

جذب بالای سرب و مس در گیاه آویشن

تحقیقات مهندس مهدی کشته گر، مدیر جهاددانشگاهی زابل، نشان می دهد که آویشن، گیاه پرکاربرد ما ایرانی ها، می تواند به عنوان یک گیاه مناسب در پروژه های گیاه پالایی جهت کم کردن آلودگی خاک به کار گرفته شود.

این مدرس دانشگاه که شاخص های مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی آویشن را در این تحقیق بررسی کرده هست، گفت: در طول آزمایش های ما، میزان پرولین، لیپید، طول ریشه، طول ساقه و سایر اندام های آویشن، با جذب این دو فلز، دچار تغییرات محسوس شد. این تغییرات در واقع تخریب غشاء سلولی و تصویر العمل منفی گیاه به حضور این دو فلز در خاک بوده هست.

«آویشن» منجی محیط زیست می‌شود

به گفته کشته گر زیاد کردن این دو فلز به طور مستقیم باعث کم کردن فتوسنتز و کم کردن تقسیم سلولی گیاه شده است و رشد آن را کاملا کُند می کند.

ضرورت بررسی آلودگی های زمین های کشاورزی

عضو کارگروه گیاه های دارویی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به استفاده نادرست از بسیاری زمین های کشاورزی در کشور، خاطرنشان کرد: فاضلاب های صنعتی نیز به خاک کشاورزی ما آسیب های بسیاری می زند که استفاده از گیاه پالایی می تواند از حجم فلزات سنگین در خاک بکاهد. هرچند که هنوز آمار دقیقی از حجم خاک آلوده به فلزات سنگین و مواد آلی در کشور نداریم ولی زمین های کشاورزی باید در مقیاس وسیع جهت اندازه گیری میزان آلودگی روی، سرب و کادمیوم و دیگر فلزات سنگین بررسی شوند.

نتایج تحقیقات پژوهشگران جهاددانشگاهی زابل تأثیر شگفت‌آور «آویشن» را بر پاکسازی محیط زیست نشان می‌دهد.

وی اعتقاد است که با وجود الزام کارخانه ها به دفع اصولی فاضلاب، هنوز تعداد زیادی از آنها در حال آلوده سازی محیط زیست کشورند، ضمن اینکه این آلودگی از سال های دور نیز در بسیاری از نقاط باقی مانده است.

سرنوشت گیاه های پالاینده

«آویشن» منجی محیط زیست می‌شود

نباید جهت استفاده از گیاهانی که راه مهم گیاه پالایی هستند دلواپس باشید، آیا که برداشت این گیاه های به معنای استفاده از آنها نیست. قطعا گیاه های پالاینده که فلزات را در ریشه و یا اندام هوایی خود ذخیره کرده اند، قابل استفاده در مصارف غذایی و پزشکی نیستند ولی گزینه بسیار مناسبی جهت استفاده به عنوان یک منبع انرژی به شمار می روند.

گیاهان پالاینده بعد از برداشت، کمپوست و متراکم می شوند، سپس در قالب تازه خود یعنی«بیومس»، به عنوان منبع انرژی به کار می روند.

نتایج پژوهش مهدی کشته گر با عنوان فارسی «جنبه های متفاوت فیزیولوژیکی و مورفولوژیکی گیاه دارویی آویشن تحت تأثیر فلزات مس و سرب»، در مجله بین المللی Ecology, Environment and Conservation پذیرش شده است است.

واژه های کلیدی: آلودگی | تحقیقات | استفاده | کشاورزی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz