سپس ماشین انتظامی شناسایی قاچاقچی قاچاقچیان

سپس: ماشین انتظامی شناسایی قاچاقچی قاچاقچیان سوخت قاچاق قاچاق کالا استان گیلان کالای قاچاق کارت شناسایی گوشی های قاچاق

گت بلاگز اخبار اجتماعی 60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست‌ جوان و شاغل دارند

معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به انواع فقر گفت: در فقر درآمدی، فردی فقیر محسوب می‌شود که سطح درآمدش پایین است و جهت برطرف نیازهای اساسی ک

60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست‌ جوان و شاغل دارند

60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست جوان و شاغل دارند

عبارات مهم : سیاست

معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به انواع فقر گفت: در فقر درآمدی، فردی فقیر محسوب می شود که سطح درآمدش پایین است و جهت برطرف نیازهای اساسی کفایت نمی کند؛ ولی در فقر قابلیتی، فقر صرفاً از جنبه درآمد در نظر گرفته نمی شود بلکه این نوع فقر به علت ناتوانی فرد است که می توان توانایی های فرد را از طریق سیاست های توانمندسازی ارتقاء داد. بر همین اساس باید امکانات آموزش، بهداشت، اشتغال و بهزیستی جهت همه اقشار جامعه به صورت یک وقت برابر فراهم شود.

به گزارش ایسنا، نشست تخصصی حوزه پژوهشی کمیته امداد با عنوان” پرداخت نقدی به فقرا، آری یا نه؟” با حضور معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور در دفتر مرکزی کمیته امداد برگزار شد.

60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست‌ جوان و شاغل دارند

غلام علی فرجادی، معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور در این نشست راجع به اوضاع فقرمطلق و نسبی در دنیا گفت: بر اساس آمار بانک جهانی هم اکنون در دنیا بیش از یک میلیارد نفر با درآمد روزانه یک دلار دچار فقر مطلق هستند. این در حالیست که در « فقر نسبی» هر فردی می تواند نسبت به فرد دیگر فقیر محسوب شود.

وی با اشاره به انواع فقر از لحاظ درآمدی و ناتوانی افراد، ادامه داد: در فقر درآمدی، فردی فقیر محسوب می شود که سطح درآمدش پایین است و جهت برطرف نیازهای اساسی کفایت نمی کند. ولی در فقر قابلیتی، فقر صرفاً از جنبه درآمد در نظر گرفته نمی شود بلکه این نوع فقر به علت ناتوانی فرد است که می توان توانایی های فرد را از طریق سیاست های توانمندسازی ارتقاء داد. بر همین اساس باید امکانات آموزش، بهداشت، اشتغال و بهزیستی جهت همه اقشار جامعه به صورت یک وقت برابر فراهم شود.

معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به انواع فقر گفت: در فقر درآمدی، فردی فقیر محسوب می‌شود که سطح درآمدش پایین است و جهت برطرف نیازهای اساسی ک

معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور با تاکید بر ایجاد وقت برابر در حوزه های آموزشی، اقتصادی و سیاسی در کشور گفت: در کشور عزیزمان ایران وقت آموزش تا آخر مقطع ابتدایی به جزء در مناطق روستایی و دورافتاده وجود دارد. ولی وقت برابر در زمینه اشتغال وجود ندارد.

وی افراد کم درآمد، بیکاران، سالمندان، بی سوادان، بیماران، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار را دچار فقر قابلیتی دانست و گفت: کارها حمایتی باید به گونه ای باشد که در صورت فقر سرپرست خانوار، تناوب فقر به فرزندان ارث نرسد .

فرجادی در ارتباط با سیاست های توانمندسازی یادآور شد: رشد اقتصادی و توزیع مناسب درآمد، اشتغال، آموزش، بهداشت و تغذیه، تامین اجتماعی، برطرف تبعیض های اقتصادی، اجتماعی، جنسیتی، سیاست های معطوف به کودکان و نوجوانان از جمله مواردی است که در سیاست های توانمندسازی مددجویان باید لحاظ شود. همچنین سیاست ها باید معطوف به رشد اقتصادی باشد و منجر به توانمندسازی افراد شود. در چنین شرایطی احتمال اینکه فردی که دانش دارد، جسمش سالم است و در امنیت اجتماعی به سر می برد به فقر دچار شود، کم کردن می یابد.

60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست‌ جوان و شاغل دارند

وی با اشاره به برنامه کشور مکزیک تحت عنوان «پیشرفت با نشانه فقرزدایی» افزود: با برنامه ریزی صحیح باید منابع مالی صرف سیاست های مبارزه با تناوب فقر شود. در این زمینه می توان به تجربه کشور مکزیک اشاره کرد. این کشور از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ توانست پنج میلیون خانوار شهری و روستایی را تحت پوشش قرار دهد. طبق برآورد ۲۱ میلیون فقیر که تقریبا یک پنجم کل جمعیت مکزیک را تشکیل می داد از این منابع بهره مند شدند. این برنامه مشمول بر مکمل تغذیه جهت کودکان زیر دو سال، حمایت از مادران باردار و شیرده، حمایت ازکودکان بین دو تا پنج سال دارای سوء تغذیه بود. در این طرح مبلغ پرداختی ارتباط مستقیم با سطح آموزشی کودکان داشت.

وی با اشاره به اینکه مواظبت های بهداشت عمومی در طرح کشور مکزیک جهت کودکان دختر زیاد از پسران بود راجع به علت این عنوان توضیح داد: به علت اینکه دختران مادران آینده هستند به همین علت کمک مالی به مادران پرداخت شد چون مادران مبلغ بیشتری را صرف کودکان می کنند. سپس این برنامه را کشور برزیل نیز الگو برداری کرد و این کشور هم در اجرای آن موفق شد.

معاون آموزشی شرکت مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به انواع فقر گفت: در فقر درآمدی، فردی فقیر محسوب می‌شود که سطح درآمدش پایین است و جهت برطرف نیازهای اساسی ک

داوود سوری، استاد دانشگاه هم در این نشست با اشاره به اینکه فقر با هر تعریفی نتیجه سیاست هایی است که در سطح کلان و خرد گرفته می شود گفت: تمامی سیاست هایی که در کشور انجام می شود نتیجه اش به اوضاع رفاهی و درآمدی خانواده ها بر می گردد و بر همین اساس خانواری که کمتر درآمد دارد فقیر محسوب می شود. بنابراین فقر را نمی توان نتیجه یک سیاست خاص دانست.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، وی با اشاره به ضرورت ایجاد سیستم اقتصادی درآمد محور یادآور شد: بزرگترین مسئله اقتصاد کشور این است که افراد جوان تحصیل کرده پرورش می دهیم ولی موقعیت کارکردن و تولید درآمد را برایشان ایجاد نمی کنیم. این تناقض در نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و شرکت بهزیستی نیز وجود دارد. این تناقض به نوع سیاست های کلان اقصادی برمی گردد و تا زمانی که این نوع سیاست ها ادامه پیدا کند، نمی توانیم درآمد ایجاد کنیم.

60 درصد خانوارهای سه دهک پایین جامعه سرپرست‌ جوان و شاغل دارند

سوری با اشاره به اوضاع خانوارهایی که در سه دهک پایین جامعه قرار دارند، افزود: حدود ۶۰ درصد این خانوارها سرپرست هایی جوان و شاغل دارد ولی ۴۰ درصد هم خانوارهایی هستند که به دلایل متفاوت از جمله بازنشستگی و یا از کار افتادگی قادر به کار نیستند. از این گروه انتظار کار نداریم ولی ۶۰ درصد نخست نباید فقیر شوند. باید سیستم اقتصادی به گونه ای عمل کند که این افراد به اندازه کافی درآمد داشته باشند و نیازی به کمک نهادهای حمایتی نداشته باشند.

واژه های کلیدی: سیاست | آموزشی | برنامه | کودکان | اقتصادی | برنامه ریزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz